وقتی با کلمه ی موسیقی روبرو می شویم ، اصلی ترین چیزی که به ذهنمان می رسد ، ریتم و آهنگ است . امروزه وجود موسیقی در زندگی اکثر عموم باچهره های متفاوت و متنوعی ظاهر شده است و می تواند یک منبع انرژی برای کمک به بازدهی کارهایشان باشد . در ادامه به تاثیر معجزه آسای موسیقی در ورزش می پردازیم.
تاثیر مثبت موسیقی در حین ورزش


اگر الان وارد یک باشگاه ورزشی بشوید ، قبل از مشاهده ی سالن ، با یک ریتم آهنگ پر انرژی و جذابی برخورد می کنید که صدای فشار ورزشکاران در زیر تمرینات سخت را پوشش داده است . سیستم صوت ، از اجزای جدایی ناپذیر باشگاه های ورزشی شده است . چرا که مربیان و افراد فعال در زمینه علوم ورزشی ، تاثیر و نیاز موسیقی را به وضوح مشاهده و تایید کرده اند .

فرقی نمی کند ، چه برای سلامتی ورزش میکنید یا برای آماده شدن در مسابقه ی کشوری . قطعا برای شما پیش آمده است که برای رفتن به باشگاه تنبلی می کنید و حتی وقتی به باشگاه هم می رسید ، در هنگام بستن بند کفش هایتان ، از اینکه به باشگاه آمدید احساس پشیمانی می کنید. تا اینکه ناگهان یک موزیک پر انرژی از سیستم پخش می شود . آن جاست که شما قبل از اینکه متوجه بشوید ، می بینید 15 دقیقه دویده اید و حالا ضربان قلب حسابی به کار افتاده است و آماده اید . موسیقی یک انرژی است که از طریق امواج صوتی به شمار می رسد .

تحقیقات نشان داده شده است که گوش دادن به موسیقی در حین ورزش ، کارایی آن فعالیت را افزایش می دهد و خستگی را به تعویق می اندازد. از آنجایی که موسیقی یک ریتم منظم و هماهنگ است و بدن انسان نیز با تکرار الگوریتم مشخص ، نتایج بسیار خوبی می گیرد ، بنابراین مشاهده می شود که اگر بین ریتم موسیقی و حرکات خود ورزشکار هماهنگی وجود داشته باشد ، موسیقی به عنوان یک محرک عمل کرده و بازدهی کار بدن دوچندان می شود 

شکستن مرز قدرت با موسیقی گرفتگی های عضلات در اثر تمرینات ، دردهای ناشی از ضربه های وارده از جلسه تمرین قبلی ، فکر کردن به کار های خسته کننده طول روز و .... همه ی این ها حمایت کننده ی شما برای تمرین نکردن و نشستن در باشگاه است . اما همه این اتفاقات تا قبل از روشن شدن اسپیکر های باشگاه است . حتی در بدترین حالتی که فکر می کنید نمی توانید امروز تمرین کنید ، شروع می کنید . 

 موسیقی خوب به طور ناخودآگاه باعث پاک شدن ذهن شما از این درگیری های فکری آزار دهنده می شود و ذهن شما را از این سختی ها به طور کامل دور می کند . به طوری که بدون توجه به نکات منفی موجود ، یک انرژی مضاعف و بالاتر از سطح آمادگی جسمی و دهنی خودتان ایجاد می شود . حالا موقع استفاده از این موقعیت است. هیچ مرزی نیست. پس آنچه که می خواهید باشید را دراین فضا تصور کنید و تمرین را ادامه دهید .

این جمله را به خاطر بسپارید :  " موسیقی ، مرز ندارد "

 چه موسیقی برای ورزش مناسب است ؟برای پاسخ به این سوال باید اول بدانیم در مورد کدام رشته ی ورزشی صحبت می کنیم . طبیعتا آهنگ هایی که در ورزش یوگا استفاده می شود برای ورزش های هیجانی و سرعتی مثل کراس فیت که نیاز به ریتم تند و پر سر و صدا دارد ، پیشنهاد نمی شود و بالعکس . به طور کلی در هر رشته ی ورزشی آهنگ های انتخابی به سطح انگیختگی آن مربوط می شود . انگیختگی ، میزان توجه به هیجان مورد نیاز برای آن ورزش است . برای مثال انگیختگی شطرنج و یا تعادل روی طناب ، پایین تر از انگیختگی ورزش کراس فیت ، وزنه برداری و یا دویدن می باشد .

خوشبختانه با توجه به پیشرفت امکانات ، دسترسی به موزیک های مختلف فراهم شده و با یک سرچ در اینترنت آهنگ برای رشته ی ورزشی مناسب خودتان را در یک چشم به هم زدن  می توانید پیدا کنید .