اگر می‌خواهید قلبتان را تا سال‌های زندگی، سالم نگه دارید، دویدن یک انتخاب عالی است. فعالیتی که به خودی خود، از لحظه ی شروع نظم مشخصی را در سیستم و اعضای بدن ایجاد کرده و استمرار و نظم آن در طول هفته، نتایج شگفت آوری را به همرا دارد. اما توجه به شرایط مناسب برای دویدن نیز کیفیت این فعالیت را چند برابر می‌کند. برای مثال دویدن در یک محیط سر سبز که دور از هیاهو و شلوغی ماشین ها و رفت و آمد مردمی است که به سرکار می‌روند. همچنین استفاده از لوازم مناسب از جمله کفش استاندارد برای دویدن بسیار در سلامت و راحتی پا موثر است.

دویدن، بهترین راه برای سلامت همیشگی بدن

یکی از فعالیت های هوازی که بسیاری از متخصصان مدت هاست به آن گرایش داشته اند دویدن است. رائول میترانی، پزشک متخصص قلب و عروق در سیستم بهداشتی دانشگاه میامی، می‌گوید: «این مزایا در اکثریت قریب به اتفاق افرادی که می‌دوند بسیار مثبت است. فشار خون را کاهش می دهد، ضربان قلب را کاهش می دهد، متابولیسم را بهبود می بخشد، دیابت را به تاخیر می اندازد، باعث کاهش وزن می شود و عمر را طولانی می کند. اگر می‌توانستید از تمام مزایای دویدن استفاده کنید و آن‌ها را در یک قرص قرار دهید، پرفروش‌ترین خواهد بود.»

فعالیت هوازی متوسط یا شدید به طور منظم باعث پمپاژ قلب شما می شود که به نوبه خود باعث افزایش طول عمر و توانایی آن در طولانی مدت می شود. این یک راه مطمئن برای حفظ سلامت قلب شما تا سال‌های پیری است.

مطالعه عظیم در مورد دویدن و سلامت قلب اغلب به عنوان اثبات فواید دویدن مطرح می شود. با این حال، حوزه دیگری از تحقیقات نشان داده است که اولترا ماراتن و سایر رویدادهای بسیار طولانی ممکن است تأثیر معکوس بر قلب برخی از افراد داشته باشد و باعث آسیب به قلب، مشکلات ریتم قلب و سایر نگرانی‌ها شود.

با توجه به انجمن قلب آمریکا، به نظر می رسد که برخی از افراد ممکن است بیش از دیگران در معرض خطر این مشکلات مربوط به دویدن طولانی مدت باشند. به عنوان مثال، دکتر میترانی، که چندین نیمه ماراتن دویده است، خاطرنشان می کند که کسانی که سابقه مشکلات ریتم قلب دارند یا دوندگانی که دهلیز راست و بطن آنها پس از دویدن گشاد می شود، ممکن است هنگام دویدن مشکلات بیشتری با قلب خود داشته باشند.

دکتر میترانی می گوید: «بیشتر اوقات، قلب در حالت استراحت 5 لیتر خون در دقیقه پمپاژ می کند، اما این میزان در هنگام دویدن می تواند به 25 لیتر در دقیقه برسد. "به طور کلی، قلب به روشی مفید سازگار می شود، اما برخی افراد ممکن است بیشتر مستعد آریتمی باشند."

آنچه تحقیقات نشان می دهد:


در طول سال ها، تعداد زیادی از مطالعات پزشکی ارتباط بین دویدن و سلامت قلب را گزارش کرده اند. یکی از بزرگترین آنها در سال 2014 در مجله کالج آمریکایی قلب و عروق منتشر شد.

این مطالعه که داده‌های بیش از 55000 بزرگسال را در طول 15 سال بررسی کرد، ارتباط مثبتی بین سلامت قلب و دویدن در میان شرکت‌کنندگان نشان داد. به طور خاص، خطر مرگ در دوندگان در این مطالعه 30 درصد کمتر از افراد غیر دونده بود. و اگر فقط بر روی علل مرگ مرتبط با قلب مانند حمله قلبی یا سکته تمرکز کرده باشید، احتمال مرگ دوندگان به این دلایل 45 درصد کمتر از افراد غیر دونده است. به طور کلی، دوندگان در این مطالعه به طور متوسط سه سال بیشتر از افراد غیردونده عمر کردند.

در بین این تحقیقات توجه مشخصی نیز به استفاده از کفش استاندارد و راحت در دویدن شده است. به طوری که با داشتن یک کفش با رویه ی مناسب، کفی طبی و نرم و همچنین زیره ی حمایت کننده در دویدن، تمایل بیشتری برای ورزش دارید.

 کفش مناسب برای دویدن:

ناحیه میانی کف پای را از برخورد پا به زمین محافظت می کند

برای قوس های پایتان پشتیبانی می کند

به جلوگیری از صدمات کمک می کنند

عملکرد دویدن شما را بهبود می بخشند

استرس را روی مچ پا، پاشنه پا و انگشتان پا کاهش می دهد

 به پیشگیریکاهش درد کمر، لگن و زانو کمک می کنند

 به جلوگیری از بروز تاندونیت، درد مفاصل و شکستگی استرس کمک می کنند

طبق این مطالعه، همه انواع دویدن، مهم نیست که چقدر سریع یا طولانی است، کمک کننده به نظر می رسد. شرکت‌کنندگانی که آهسته می‌دویدند یا به ندرت می‌دویدند، نسبت به کسانی که اصلاً نمی‌دویدند، خطر مرگ کمتری داشتند.

علیرغم این تحقیقات، دکتر میترانی تاکید می کند که دویدن برای بیشتر افراد یک فعالیت مفید برای قلب است.

او می‌گوید: «اگر هر هفته بیش از 6 ساعت می‌دوید، ممکن است بخواهید فقط برای گفتگو با پزشک خود مشورت کنید. این امر به ویژه اگر سابقه آریتمی دارید یا تپش قلب دارید صادق است.

برای کسانی که با دویدن مشکل دارند، دکتر میترانی می گوید که تعدادی فعالیت دیگر وجود دارد که می تواند به شما کمک کند به هدف خود یعنی 150 دقیقه فعالیت با شدت متوسط در هفته، مانند دوچرخه سواری، شنا، رقصیدن و حتی پیاده روی برسید.