کف پای صاف چیست؟


داشتن کف پای صاف که به آن صافی کف پا نیز می گویند، وضعیتی است که در آن یک یا هر دو پا دارای قوس کم یا بدون قوس هستند. وقتی می ایستید، بالشتک های پا به زمین فشار می آورند. به طور معمول، شما نمی توانید قوس پا را ببینید، اگرچه گاهی اوقات زمانی که پا را بلند می کنید، قوس ظاهر می شود.

همه نوزادان در بدو تولد دارای کف پای صاف هستند. قوس معمولاً در سن 6 سالگی ایجاد می شود. از هر 10 کودک دو نفر هنوز در بزرگسالی کف پای صاف دارند. برخی از بزرگسالان دارای قوس هایی هستند که فرو می ریزند. این حالت، قوس های افتاده، اصطلاح دیگری برای صافی کف پا است.

کف پای صاف برای اکثر افراد مشکلی نیست. اگر صافی کف پا باعث درد یا مشکلات دیگر شود، درمان‌ها می‌توانند کمک کنند.

انواع کف پای صاف چیست؟

صافی کف پا چه در دوران کودکی ادامه یابد و چه در بزرگسالی می تواند مشکلاتی را ایجاد کند. انواع صافی کف پا عبارتند از:

انعطاف پذیر: کف پای صاف انعطاف پذیر رایج ترین هستند. وقتی که ایستاده نیستید می توانید قوس های پا را ببینید. با وارد کردن وزن به پاها، قوس ها ناپدید می شوند. صافی کف پای انعطاف پذیر در دوران کودکی یا نوجوانی ظاهر می شود. هر دو پا را درگیر می کند و به تدریج با افزایش سن بدتر می شود. تاندون ها و رباط ها در قوس پا می توانند کشیده شوند، پاره شوند و متورم شوند.

سفت: فردی که کف پای صاف سفت دارد، هنگام ایستادن (وزن زدن به پاها) یا نشستن (بدون وزن بر روی پا) قوس ندارد. این وضعیت اغلب در سال های نوجوانی ایجاد می شود و با افزایش سن بدتر می شود. ممکن است پاهای شما دردناک باشد. خم کردن پاها به سمت بالا یا پایین یا حرکت دادن آنها به پهلو ممکن است دشوار باشد. صافی کف پا ممکن است یک پا یا هر دو را درگیر کند.

اکتسابی بزرگسالان (قوس افتاده): با صافی کف پا (قوس افتادگی) که از بزرگسالان اکتسابی شده است، قوس پا به طور غیرمنتظره ای می افتد یا فرو می ریزد. قوس افتادگی پا باعث چرخش پا به سمت بیرون می شود و می تواند دردناک باشد. این مشکل ممکن است فقط یک پا را تحت تاثیر قرار دهد. شایع ترین علت التهاب یا پارگی در تاندون ساق پا (تاندون تیبیال خلفی) است که قوس را پشتیبانی می کند.

تالوس عمودی: برخی از نوزادان یک نقص مادرزادی (ناتوانی مادرزادی) به نام تالوس عمودی دارند که از ایجاد قوس جلوگیری می کند. استخوان تالوس در مچ پا در وضعیت نامناسبی قرار دارد. قسمت پایینی پا شبیه به یک صندلی گهواره ای است. به تالوس عمودی پای راکری نیز گفته می شود.


چه چیزی باعث صافی کف پا می شود؟

داشتن کف پای صاف ممکن است در ژن شما باشد. با بالا رفتن سن کودک، قوس هایی در پا ایجاد می شود. برخی از افراد دارای قوس های بلند هستند، در حالی که برخی دیگر دارای قوس های بسیار کم یا تقریباً غایب هستند که باعث صافی کف پا می شود.

برخی افراد بعداً در زندگی دچار صافی کف پا می شوند. این وضعیت گاهی در خانواده ها دیده می شود. و مشکلات خاصی خطر صافی کف پا را افزایش می دهد، از جمله:

آسیب های تاندون آشیل

استخوان های شکسته.

فلج مغزی.

دیابت.

سندرم داون

فشار خون بالا.

چاقی.

بارداری.

روماتیسم مفصلی.

علائم صافی کف پا چیست؟

بسیاری از افراد مبتلا به کف پای صاف، درد یا سایر مشکلات را تجربه نمی کنند. اما انواع خاصی از صافی کف پا می تواند دردناک باشد. علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

گرفتگی عضلات پا.

درد عضلانی (درد یا خستگی) در پا یا ساق پا.

درد در قوس، مچ پا، پاشنه یا خارج از پا.

درد هنگام راه رفتن یا تغییر در راه رفتن (نحوه راه رفتن).

دریفت انگشتان پا (قسمت جلوی پا و انگشتان پا به سمت بیرون هستند).

تشخیص و آزمایشات

کف پای صاف چگونه تشخیص داده می شود؟

ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما می‌تواند با ارزیابی علائم و ارزیابی نحوه ظاهر قوس‌های شما هنگام ایستادن، نشستن و راه رفتن، تشخیص دهد. ممکن است برای بررسی ساختار استخوان از اشعه ایکس عکس بگیرید.

صافی کف پا چگونه مدیریت یا درمان می شود؟

بسیاری از افراد مبتلا به کف پای صاف مشکلات قابل توجهی ندارند یا نیاز به درمان ندارند. در صورت تجربه پا درد، سفتی یا مشکلات دیگر، پزشک شما ممکن است درمان های غیرجراحی را توصیه کند. به ندرت، افراد برای رفع سفت شدن کف پای صاف یا مشکلات استخوان یا تاندون نیاز به جراحی دارند.

درمان ها عبارتند از:

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs)، استراحت و یخ برای کاهش التهاب و درد.

درمان های فیزیکی برای کشش و تقویت تاندون ها و عضلات سفت، بهبود انعطاف پذیری و تحرک.

دستگاه های حمایتی مانند ارتز پا، بریس های پا یا ساق پا و کفش های سفارشی.

چگونه از صافی کف پا جلوگیری کنم؟

درج کفش ارتوپدی نگهدارنده قوس. به سادگی این درج ها را در کفش های خود قرار دهید. این قوس شما را با پشتیبانی و جابجایی بیشتر فراهم می کند. کفش. بهتر است هر روز کفش خود را عوض کنید. این کمک می کند تا مطمئن شوید که پاهای شما هرگز شکل خاصی را به خود نمی گیرند. از پوشیدن کفش های پاشنه بلند و تنگ خودداری کنید. رژیم غذایی سالم. حفظ یک رژیم غذایی سالم مهم است. به کاهش وزن کمک می کند که به نوبه خود می تواند سطح استرس روی پاهای شما را کاهش دهد. چاقی می تواند شرایط صافی کف پا را تشدید کند. تمرینات کششی و تقویتی. برنامه های کششی و تقویتی اختصاصی می تواند به کاهش ناراحتی شما کمک کند و حتی ممکن است اثر صاف کردن را معکوس کند. اگر احساس درد یا ناراحتی می کنید که فکر می کنید به دلیل صافی کف پا است، مهم است که فوراً با متخصص پا مشورت کنید.

تاثیر کفش مناسب در کنترل مشکلات صافی پا

کفش استاندارد فشار قابل توجهی را از پا بر می‌دارد. در بین برند های مختلف، اسکچرز توجه ویژه ای به این موضوع داشته است. این برند که همواره به راحتی و سلامت توجه ویژه ای دارد، با طراحی زیره و کفی های طبی، تعریق جدیدی از راحتی به وجود آورده است. اگر به فکر سلامت پا و احساس راحتی استفاده هستید، برند اسکچرز به شما پیشنهاد می‌شود. البته موضوع اصلی در رابطه با خرید اسکچرز اورجینال بودن آن است. چرا که ویژگی های به کار رفته در کفش های اورجینال قابل لمس است و با انتخاب کفش نادرست آسیب بیشتری به پایتان خواهید زد. اگر به فکر خرید یک کفش استاندارد هستید نمایندگی اسکچرز قشم از معتبرترین فروشگاه های حال حاضر ایران برای خرید محصولات اورجینال است. با توجه به تکنولوژی های به کار رفته در کفش های جدید اسکچرز :

-با استفاده از کفی های طبی فشار وارد به پا پخش می‌شود.

-در استفاده ی طولانی مدت و ایسادن زیاد احساس خستگی ندارید.

-زیره های انعظاف پذیر فناوری های جدید، از ضربات و شوک های وارد به پا جلوگیری می‌کنند.

 -زیره هایی وجود دارد که به حالت قوس پا هستند. (arch fit)

پیش آگهی (چشم انداز) برای افرادی که کف پای صاف دارند چیست؟

اکثر افراد مبتلا به کف پای صاف با درمان های غیرجراحی علائم را تسکین می دهند. برخی از افراد به هیچ درمانی نیاز ندارند. صافی کف پا ممکن است خطر ابتلا به مشکلات خاصی مانند:

آرتروز.

خارهای استخوانی

بونیون یا میخچه و پینه.

کمردرد، درد لگن یا درد زانو.

آتل ساق پا.

کی باید با دکتر تماس بگیرم؟

مشکلات تعادل

مشکل در راه رفتن، از جمله درد هنگام راه رفتن

پاهای سفت و دردناک

ایجاد ناگهانی کف پای صاف (قوس افتاده)

ممکن است بخواهید از پزشک خود بپرسید:

چه چیزی باعث صافی کف پای من شد؟

بهترین درمان برای کف پای صاف من چیست؟

آیا من در خطر مشکلات دیگری هستم؟

آیا باید مراقب علائم عوارض باشم؟

همه افراد در بدو تولد دارای کف پای صاف هستند. در سن 6 سالگی، معمولاً قوس ها شکل می گیرند. گاهی اوقات، صافی کف پا (یا قوس های افتاده) در سال های نوجوانی یا بزرگسالی ظاهر می شود. ممکن است درد و مشکل در راه رفتن داشته باشید. اگر صافی کف پا مشکل ایجاد کرد، به پزشک خود مراجعه کنید. برخی از درمان‌های غیرجراحی، مانند ورزش‌های کششی و ارتز، می‌توانند درد و التهاب را کاهش دهند. در موارد نادر ممکن است نیاز به جراحی داشته باشید.