استفاده از هوش منوعی به وضوح در همه ی زمینه ها فراگیر شده است. امروزه هوشمند شدن همه چیز در اطراف زندگی ما کمک زیادی به راحتی و بازدهی بهتر کارهای روزمره و امور تخصصی می‌کند. در این بخش به بررسی یک هوش مصنوعی جدید که در زمینه ی راه رفتن، برای ما یک قابلیت ویژه  فراهم کرده است را بررسی می کنیم.کفش های چرخ دار moonwalkersیک استارت آپ آمریکایی به نام Shift Robotics، دستگاهی را اختراع کرده است که به گونه ای طراحی شده است که به کفش شما بسته می شود. این دستگاه باعث می‌ود تا سرعت راه رفتن شما تا 250 درصد افزایش پیدا کند.
درست است، شما می توانید تا 11 کیلومتر در ساعت راه بروید، تقریباً سه برابر سریعتر از حالت عادی.
"مون واکرز" ها شبیه اسکیت‌ها هستند، اما آنها آزاد نیستند - تا تعادل خود را از دست ندهید.

در نگاه اول آنها را شبیه به کفش های اسکیتی می‌بینیم. اما تفاوت های مهمی بین آنهاست.

تعادل کفش ها و خطر حرکت چرخ ها در پله ها

به لطف الگوریتم‌های یادگیری ماشین، آن‌ها فقط زمانی حرکت می‌کنند که شما این کار را انجام دهید. بعنی نسبت به حرکت بدن و پایتان کارش را تنظیم می•کند. می‌توانند هر زمان که بخواهید متوقف شوند، برای بالا یا پایین رفتن از پله‌ها قفل شوند، و به‌طور خودکار سرعت خود را در هنگام سرازیری تنظیم کنند. در واقع همه ی این ها با راه رفتن ، کم و زیاد شدن سرعت حرکت و بالا پایین آمدن پای شما در طول حرکت اتفاق می‌افتد. هنگامی که از پله بالا میروید دیگر چرخ ها حرکت ندارند و به عنوان یک کفش معمولی عمل می‌کنند. بگویید می‌خواهید سوار اتوبوس شوید: فقط باید پاشنه راست خود را بلند کنید و سپس آن را روی زمین بگذارید تا ترمز الکترونیکی چرخ‌ها را کاملاً قفل کند.

چگونه چرخ ها را متوقف و یا به حرکت درآوریم؟برای بازگشت به راه رفتن با سرعت دویدن، با بلند کردن پاشنه راست خود در هوا و چرخاندن آن در جهت عقربه های ساعت در حالی که انگشت پای خود را روی زمین نگه دارید، از این حالت قفل خارج می شوید.
ویدئویی از کفش‌ها که در TikTok به اشتراک گذاشته شده بود، اوایل امسال در فضای مجازی منتشر شد و تا به امروز 24.9 میلیون بازدید داشته است.

توضیحات سونجی ژانگ (Xunjie Zhang) مخترع این وسیلهژانگ در مصاحبه با نشریه گفت: «مانند مسیرهای متحرکی که در فرودگاه ها می بینید، با هر قدمی که برمی دارید، تسمه نقاله زیر پای شما حرکت می کند. "هر چه سریعتر راه بروید، کفش ها نیز با شما سریعتر راه می روند."
وی افزود: "بدون چرخ آزاد" یکی از بزرگترین ویژگی های ایمنی Moonwalkers است، او افزود: "مگر اینکه راه بروید، آنها کاملا قفل هستند".
او گفت که کفش ها با یک سگک مغناطیسی محکم می شوند که در صورت خرابی دستگاه می توان آن را باز کرد.
مهره و پیچ و مهره یوسین: این ربات دونده به تازگی رکورد جهانی گینس را برای دوی 100 متر شکسته است. این تیم Moonwalkers را در اکتبر 2022 در Kickstarter راه اندازی کرد و از آن زمان تقریباً 330,000 دلار (303,600 یورو) جمع آوری کرده است.
ژانگ به این نشریه گفت که این کفش ها توسط افراد 15 تا 60 ساله مورد آزمایش قرار گرفت و اکثر افراد توانستند در عرض 10 تا 15 دقیقه پس از بستن بند کفش، با کفش ها راه بروند.
Moonwalkers در حال حاضر فقط در ایالات متحده با قیمت 1399 دلار (1287 یورو) برای هر جفت موجود است.
این قیمت گزاف نظرات طعنه آمیزی را در شبکه های اجتماعی به دنبال داشته است.
اسکیت های گران قیمت؟ یکی از کاربران TikTok در مورد ویدیوی ویروسی TikTok نوشت. در نظر دیگری آمده است: «پیاده‌روی شهر من هرگز این امر را امکان‌پذیر نمی‌کند.

آیا به زودی شاهد کفش های چرخ دار در بین عموم خواهیم بود؟

منبع:

https://www.euronews.com/next/2023/08/24/moonwalkers-these-strap-on-shoes-can-make-you-walk-three-times-faster