شاید این جمله را بارها شنیده باشید ( پا قلب دوم انسان است ) آیا تا به حال به این جمله فکر کردید ؟! 

در طول شبانه روز فشار کاملا روی پا بوده و وزن بدن را تحمل می کند  ، بنابر این استراحت برای پا بسیار اهمیت دارد .

در این مقاله می خواهیم به انواع فرم پا ، کفش های مناسب برای آن ها بپردازیم و آسیب های وارده در طول روز به پا را به حداقل برسانیم . پای هر فرد فرم خاص خودش را دارد و مهم است که بدانید چه نوع فرم پایی دارید تا بتوانید کفش مناسب برای پای خود را انتخاب کنید .

انواع فرم پا :

فرم پای مصری : در فرم پای مصری ، انگشت اول بزرگتر از بقیه است . در این نوع فرم پا ، دیگر انگشت ها به دنبال انگشت بزرگتر با زاویه 45 درجه قرار می گیرند . کل پا در یک قالب و شیب قرار دارد و معمولا باریک تر و بلند تر از دیگ. اکثر مدل های کفش برای این مدل پا مناسب است در صورتی که کفش های نوک تیز باعث فشار به انگشتان این فرم پا می شود .فرم پای یونانی : در فرم پای یونانی ، انگشت دوم اندازه کفش را تعیین می کند . اگر در انتخاب کفش بی دقتی کرده و کفش اشتباهی را انتخاب کنید و کفش تنگ باشد ، پنجه ممکن است به دلیل فشار و کمبود جا روی خود جمع شود و حالت پنجه ایی یا چکشی ( انگشت چکشی ) به خود بگیرد . 

 

فرم پای رومی  : در فرم پای رومی ، دو یا سه انگشت از سایر انگشت ها بزرگتر بوده و انگشتان بعدی به طور قابل توجهی کوتاه تر می باشند . بنابر این شما هنگام خرید کفش باید کفشی را انتخاب کنید که فضای جلوی آن ها بازتر است ، و به انگشتان فشاری وارد نمی شود . کفش هایی که جلو گرد و از قسمت جلویی بزرگ هستند برای این افراد مناسب است . 

کف پاهای صاف : جالب است که بدانید افرادی به صورت مادرزاد با کف پاهای صاف به دنیا می آیند . برای این افراد استفاده از کفش های نامناسب ممکن است که آسیب های جبران ناپذیری برای آن ها داشته باشد و آسیب جدی به کمر ، زانو و لگن آن ها وارد کند . این افراد باید کفش هایی که قوس پای آن ها را کاملا پر می کند استفاده کنند و کفشی بپوشند که زیره ی نرمی دارد . 


پای پهن : افرادی که پای پهن دارند ممکن است مادرزاد یا به دلیل اضافه وزن باشد . افرادی که پای پهن دارند باید از کفش های پاشنه کوتاه گرد استفاده کنند . پوشیدن کفش های باریک باعث ایجاد فشار به انگشتان پا شده و درد زیادی را ایجاد می کند . اگر در موقعیتی قرار گرفتید که باید کفش پاشنه بلند بپوشید پیشنهاد می شود که یک سایز بزرگ تر استفاده کنید تا فشاری به انگشتان پا وارد نشود . 

فرم پای سلتیک : فرم پای سلتیک ، انگشت دوم پا از سایر انگشتان بلند تر است ، انگشت کوچک پا نیز بلندی بیشتری نسبت به سایر انواع فرم های دیگر پا دارد . در این فرم ، پا حالت مستطیل شکل خواهد داشت . برای این فرم پا کفش هایی که نوک پهن و بزرگ دارند بهترین انتخاب است . کفش هایی که باریک و نوک تیز هستند را هرگز انتخاب نکنید زیرا می توانند آسیب های زیادی را به انگشتان پا وارد کنند .


فرم پای ژرمنیک : فرم پای ژرمنیک ، تمام انگشتان پا در یک ارتفاع قرار دارند ، درحالی که انگشت شصت پا نسبت به سایر انگشتان کمی بلند تر است . در این فرم ، پا حالت مستطیلی شکل می گیرد . پوشیدن کفش های پهن تر برای این افراد گزینه مناسبی است . انتخاب کفش های باریک باعث فشرده شدن انگشت ها به یکدیگر می شوند ، این فشرده شدن باعث بوجود آمدن بیماری های عفونی و قارچی می شود . 

* یکی از عوامل مهم در مراقبت از پاها و سلامتی بیشتر آن ها انتخاب کفش مناسب است . این را در نظر بگیرید قبل از انتخاب هر کفشی با فرم پاهایتان آشنایی داشته باشید . اسکچرز قشم امیدوار است که نکات مهم و اثر بخشی را با شما به اشتراک گذاشته باشد .