شما هر روز به کمک پاهایتان حرکت می کنید ، بدون اینکه کمترین توجهی به آنها داشته باشید تا وقتی که دچار آسیب شوند . بیماری های کف پا بیشتر در اثر پوشیدن کفش های نامناسب و بدون اهمیت به فرم پا ایجاد می شود . برای اینکه درمانی برای دردتان پیدا کنید ابتدا باید علت این بیماری و درد را بشناسید . در این مقاله با انواع بیماری های پا آشنا می شوید .

* میخچه : به ناحیه ایی گفته می شود که دچار رشد بیش از حد لایه شاخی اپیدرم ، شده است که در اثر فشار داخلی ( برجستگی زیرین ) یا فشار خارجی ( کفش ) ایجاد می شود . میخچه معمولا انگشت پنجم پا را درگیر می کند ولی هر کدام از انگشتان ممکن است درگیر شوند . 

درمان بیماری میخچه : میخچه از طریق خیساندن و خراشیدن لایه شاخی ، قرار دادن پوشش محافظ و به کمک جراحی درمان می شود . 


* ناخن فرو رفته در گوشت : لبه های آزاد ناخن از جلو یا طرفین به داخل پوست اطراف فرو می رود . معمولا افراد به اشتباه و روش غلط ناخن پاهایشان را کوتاه می کنند که این بیماری ایجاد می شود . عواملی از قبیل ؛ فشارهای خارجی ( کفش ، جوراب تنگ ) ، فشارهای داخلی ( توده ، انگشتان تغیر شکل یافته ) ممکن است شما را به این بیماری دچار کند . در این بیماری عفونت ایجاد شده ، ممکن است با بافت گرانولاسیون همراه باشد . روش کوتاه کردن ناخن های شما اگر صحیح باشد می توان از بروز این بیماری پا پیشگیری کرد . 

درمان بیماری ناخن فرو رفته در گوشت : برطرف کردن فشار از روی بافت نرم اطراف ناخن ، تجویز آنتی بیوتیک ، با گذاشتن کمپرس آب گرم به تخلیه ترشحات عفونی کمک می کند ، در صورت داشتن عفونت شدید ممکن است ناخن پا کشیده شود .  * پینه : پینه ناحیه وسیعی از پوست است که در اثر فشار یا مالش محکم و مداوم ضخیم شده است . در مواقعی که پینه دردناک باشد لازم است عواملی که به آن فشار وارد می کنند حذف شوند و باید به متخصص مراجعه شود . برای جلوگیری از فشار می توانید از بالشتک های نمدی با رویه چسبان استفاده کنید .

درمان پینه : گاهی نیاز است که قسمت های برجسته استخوانی با جراحی خارج شود یا با استفاده از وسایل مخصوص ارتوپدی فشار از روی آن برداشته شود . * پا چنبری : به پایی گفته می شود که قوس کف آن به طور غیر طبیعی زیاد است و پا تغییر شکل ثابتی شبیه به پای اسب می گیرد . کوتاه شدن طول پا و افزایش فشار وارده روی قسمت خلفی پا ، موجب می شود در این نواحی پینه شکل گیرد . بیماری پا چنبری ممکن است اختلال مادرزادی نیز باشد ، دیابت شیرین و سیفلیس از عوامل شایع پا چنبری می باشد . 

درمان بیماری پا چنبری : برای درمان این بیماری شما می توانید با انجام دادن ورزش خم کردن قسمت قدامی پا به طرف بالا  شل شدن انگشتان پا باشد ، از زمان کودکی عمل جراحی صورت گیرد .حال که با انواع بیماری های پا آشنا شدید ، امیدوار هستیم که بیشتر به سلامت پاهایتان اهمیت دهید و کفش های مناسب با فرم پاهایتان انتخاب کنید . پا قلب دوم انسان است .