اگر تا به حال یک شب را در حال چرخیدن گذرانده باشید ، از قبل می دانید که روز بعد چه احساسی خواهید داشت ؛ خسته ، بد اخلاق و نامرتب . اثرات طولانی مدت کمبود خواب واقعی است ؛ توانایی های ذهنی شما را از بین می برد و سلامت جسمی شما را در معرض خطر واقعی قرار می دهد . علم ، خواب ضعیف را با تعدادی از مشکلات سلامتی ؛ از افزایش وزن گرفته تا ضعیف شدن سیستم ایمنی مرتبط دانسته است . 

علت کم خوابی : کمبود خواب برگرفته از کمبود مداوم خواب یا کاهش کیفیت خواب است . کمتر از 7 ساعت خواب به طور منظم در نهایت می تواند منجر به عواقب سلامتی شود ، که بر کل بدن شما تاثیر منفی می گذارد . این ممکن است به دلیل یک اختلال خواب زمینه ایی نیز ایجاد شود . نیازهای اصلی هر بدن غذا ، هوا و خواب می باشد پس همانطور که به خوراک خود اهمیت می دهید ، خواب نیز باید برای شما اهمیت فراوانی داشته باشد . بدن در طول خواب خود را بهبود می بخشد و تعادل شیمیایی خود را بازیابی می کند . مغز شما ارتباطات فکری جدیدی ایجاد می کند و به حفظ حافظه کمک می کند . بدون خواب کافی سیستم مغز و بدن شما به طور طبیعی کار نمی کند ، همچنین شما می توانید اثرات آسیب های آن را بر روی زندگی و اخلاق خودتان ببینید که به طرز چشم گیری تغیر می کند . علائم کمبود خواب : خواب آلودگی بیش از حد ، خمیازه های مکرر ، در طول روز چرت زدن ، تحریک پذیری ، خستگی مداوم می باشد .


جایگزین خواب : محرک ها مانند کافئین برای رفع نیاز عمیق بدن شما به خواب کافی نیستند . در واقع این ها می توانند با سخت تر کردن خواب شبانه ، کم خوابی را بدتر کنند . استفاده از کافئین ممکن است منجر به چرخه بی خوابی شبانه شود و به دنبال آن استفاده ی بیش از حد آن برای مبارزه با خستگی باعث می شود شما حتی بدتر بی خواب شوید و سلامت شما در خطر بیوفتد . 


اثرات کم خوابی در بدن و سیستم های بدن

کم خوابی بر توانایی های ذهنی و وضعیت عاطفی شما تاثیر منفی می گذارد . ممکن است بی حوصله تر شوید یا مستعد نوسانات خلقی باشید . همچنین ممکن است در تصمیم گیری های شما اثرات منفی بگذارد . اگر کم خوابی به طور مداوم و طولانی مدت ادامه یابد ممکن است ، شما دچار توهم شوید دیدن یا شنیدن تصاویر یا صداهایی که واقعی نیستند و در اطراف شما وجود ندارند . کمبود خواب همچنین می تواند باعث اختلال روانی شود مانند : اضطراب ، پارانویا ، افکار خودکشی .

سیستم عصبی مرکزی = سیستم عصبی مرکزی شما شاه راه اصلی اطلاعات بدن شما است . خواب برای حفظ عملکرد صحیح آن ضروری است . اما بی خوابی می تواند نحوه ارسال و پردازش اطلاعات توسط بدن را مختل کند . در طول خواب ، مسیرهایی بین سلول های عصبی ( نورون ها ) در مغز ایجاد می شود که کمک می کند تا اطلاعات جدیدی را که یاد گرفته اید به خاطر بسپارید . کم خوابی مغز آدم را خسته می کند بنابر این نمی تواند آن کارایی سابق را به شما ارائه دهد . همچنین ممکن است یادگیری یا تمرکز برای شما سخت تر باشد . سیگنال هایی که مغز شما ارسال می کند نیز ممکن است با تاخیر باشد و هماهنگی شما را برهم بزند و این امر موجب تصادف نیز می شود . 


سیستم ایمنی = در حین خواب سیستم ایمنی بدن شما ، مواد محافظ و ضد عفونت مانند : آنتی بادی و سیتوکین تولید می کند . بدن از این مواد برای مبارزه با باکتری ها و ویروس ها استفاده می کند .برخی از سیتوکین ها نیز به خوابیدن شما کمک می کند و به سیستم ایمنی بدن شما کارایی بیشتری برای دفاع از بدن در برابر بیماری می دهند . کم  خوابی مانع از تقویت سیستم ایمنی بدن می شود ، اگر به اندازه کافی در طول روز یا به مدت طولانی خواب نداشته باشید بدن شما ممکن است نتواند در مقابل ویروس ها و باکتری ها از شما محافظت کند و ممکن است شما بیمار شوید و تا بهبودی مدت زمان زیادی طول بکشد . بی خوابی در گذر زمان باعث بیماری های دیابت شیرین و بیماری های قلبی می شود . سیستم قلبی و عروقی = خواب بر فرآیند هایی تاثیر می گذارد که قلب و عروق خونی شما را سالم نگه می دارد . از جمله سیستم هایی که بر قند خون ، فشار خون و سطح التهاب تاثیر می گذارند ، همچنین نقش مهمی در توانایی بدن شما برای التیام و ترمیم عروق خونی و قلب دارد . افرادی که به اندازه کافی نمی خوابند بیشتر در معرض ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی هستند ر.دستگاه تنفسی = یک اختلال تنفسی شبانه به نام آپنه انسدادی خواب ( OSA ) می تواند خواب شما را مختل کند و کیفیت خواب را کاهش دهد . همانطور که در طول شب از خواب بیدار می شوید ، این می تواند باعث کم خوابی شود که شما را در برابر عفونت های تنفسی مانند : سرما خوردگی و آنفولانزا آسیب پذیرتر کند . 


دستگاه گوارش = در کنار خوردن زیاد و ورزش نکردن ، کم خوابی یکی دیگر از عوامل خطرناک برای اضافه وزن و چاقی است . خواب بر دو هورمون تاثیر می گذارد ؛ هورمون لپتین ( LEPTIN ) و گرلین ( GHRELIN ) .

لپتین احساس گرسنگی و سیری را کنترل می کند و به مغز شما می گوید که به اندازه کافی غذا خورده اید . بدون خواب کافی مغز شما لپتین leptin را کاهش می دهد ، و گرلین را که یک محرک اشتها است را افزایش می دهد . کمبود خواب همچنین باعث می شود که شما برای ورزش بیش از حد احساس خستگی کنید .جلوگیری و درمان کم خوابی

ابتدایی ترین درمان ، داشتن مقدار کافی خواب است . معمولا 7 تا 9 ساعت در هر شب . گفتن این کار اغلب آسان تر از انجام آن است ، به خصوص اگر چندین هفته یا بیشتر ، از بستن چشمان ارزشمندتان محروم شده باشید . پس ممکن است به کمک پزشک یا یک متخصص خواب نیاز داشته باشید که می تواند احتمال اختلال خواب را تشخیص داده و آن را درمان کند . بهترین راه برای جلوگیری از کم خوابی این است که مطمئن شوید خواب کافی دارید . دستورالعمل های توصیه شده برای گروه سنی خود را دنبال کنید که برای اکثر بزرگسالان 18 تا 64 سال 7 تا 9 ساعت است . راه های دیگری که می توانید با یک برنامه به خواب سالم خود برگردید عبارت اند از : محدود کردن چرت های روزانه ، خودداری از مصرف کافئین بعد از ظهر یا حداقل چند ساعت قبل از خواب ، هر شب در ساعت مشخصی به رختخواب بروید ، هر روز صبح در یک ساعت مشخصی از خواب بیدار شوید ، به برنامه خواب خود در آخر هفته و تعطیلات پایبند باشید ، یک ساعت قبل از خواب به انجام فعالیت های آرامش بخش مانند : مطالعه ، مدیتیشن یا حمام کردن بپردازید ، پرهیز از وعده های غذایی سنگین چند ساعت قبل خواب ، خودداری از وسایل الکترونیکی درست قبل از خواب ، به طور منظم ورزش کنید اما نه در ساعات عصر و نزدیک به زمان خواب ، اگر همچنان مشکل خواب شبانه دارید و در روز با خستگی مبارزه می کنید ، با پزشک صحبت کنید آنها شرایط سلامت زمینه ایی را که ممکن است برنامه خواب شما را مختل کند آزمایش می کنند .


حال که متوجه اهمیت بسیار زیاد خواب بر روی بدن شدید ، امیدوار هستیم نکاتی که با شما به اشتراک گذاشته ایم را رعایت کنید  .