وقت تنگ است و اعمال بسیار...


با توجه به نزدیک شدن عید  ، برنامه ریزی برای مسافرت یکی از دغدغه های مهم مردم است .

این برنامه ریزی از شرایط مالی آِغاز می شود و تا مشخص کردن مقصد سفرو گشت و گذار در شهر مورد نظر ادامه دارد . اگر به فکر مسافرت رفتن با وسیله نقلیه در داخل ایران هستید این مطلب به شما کمک خوبی می کند .

مقصد کجاست؟


اولین چیری که از قبل باید مشخص شود مقصد سفر است .با چه هدفی به این سفر می روید . قصد گشت و گذار در آثار باستانی و تاریخی را دارید ؟ دلتان یک جنگل بزرگ با آب و هوای مرطوب می خواهد ؟ حال و هوای حرم و زیارت گرفته اید ؟ نیاز به یک مکان آرام و دور از همهمه دارید ؟ یا یک مکان شلوغ و پرجمعیت با شور و هیجان؟ مشخص شدن این موضوع ، به شما در انتخاب مقصد کمک می کند .

 همچنین شما باید با توجه به میزان وقتی که برای این سفر دارید مقصد خود را به گونه ای مشخص کنید که کمترین میزان خستگی و همچنین مدت زمان قرار گرفتن در جاده را داشته باشید . برای مثال  اگر فرصت شما بین 3 الی 4 روز است ، مقاصدی را انتخاب کنید که کمتر از 500 کیلومتر با محل زندگی شما فاصله دارند . چرا که با طولانی شدن مسیر علاوه بر کم شدن فرصت گردش و تفریح ، خستگی راه احساس لذت بردن از شرایط را از شما می گیرد .

ماشین مشتی مندلی نه بوق داره نه صندلی


در مرحله بعد ، نکته ی قابل توجه ، سلامت وسیله نقلیه است . در طول سفر کوتاهی که دارید ، فرصت رفع مشکل ماشین ، ماندن در جادهو بی وسیله ماندن نیست . پس به طور کامل یک چک آب از ماشین داشته باشید و با خیال راحت به دل جاده بزنید . از بخش موتور و جلوبندی گرفته  تا باد لاستیک ها ...

 اگر دوست و آشنای همراهی کننده داشته باشید ، هم خیالتان راحت تر خواهد شد و هم سفر لذت بخش تری خواهید داشت. پس یک گروه پایه و هم سوی خودتان رو پیدا کنید .

شلوغی عید و کمبود جا برای اسکان


هر کاری برای مشخص کردن مقصد و بررسی ماشین و ... می کنید این را در نظر بگیرید که رزرو کردن جا از واجباتی است که باید همزمان با برنامه ریزی سفر به آن توجه داشت . شما وارد شهری می شوید و در این اوضاع سردرگمی و فرصت کم ، به دنبال جا گشتن منطقی نیست . اگر هم جایی پیدا کنید ، تضمینی برای کیفیت و تمیزی برای شما وجود نخواهد داشت . شما  چند روزی برای حال خوب و استراحت راهی سفر شده اید ، پس کیفیت سفر را در نظر بگیرید و از قبل از جاهای معتبر رزرو محل اسکان خود را انجام دهید .

دیدنی ها و تفریحات هر جا رو بشناس


عجله نکنید ، به زودی راه می افتیم . تا برنامه ریزی های قبل سفر در حال انجامه جاهای دیدنی مقصد مورد نظر رو جستجو ، روی نقشه پیدا کنید و حتما یک لیست زمان بندی شده برای این چند روز بنویسید .البته حتما قرار نیست دقیقا طبق زمان مشخص پیش برود ولی تا ۸۰ درصد این زمان بندی برای شما اتفاق می افتد و قالب زمان شما مشخص است . این از مهمترین کار های ممکن برای سفر شما است . چرا که وقتی به مقصد می رسید دیگر سردرگم نیستید و بهترین استفاده را از زمان برای بهره بردن از جاهای مختلف را خواهید برد .

چی باید برداریم؟


حالا به چمدان رسیدیم . بار و بندیل خود را جمع کنید که وقت سفر است . قطعا تا به حال اصطلاح ''مگه قراره بری سفر قندهار '' را شنیده اید .

 نیازی نیست که تمام وسایل خانه را بار کنید و داخل صندوق و بالای باربند و هر جا که می شود جا دهید . شما نیاز به یک سفر راحت بدون فشار های اضافه دارید . نکته ای که باید رعایت کنید این است که تا حد امکان لوازم لازم و ضروی خود که در سفر به کارتان می آید را مشخص و به صورت مرتب در چمدان خود بچینید و آن دسته لوازمی که بیشتر نیازی دارید و مدام استفاده می کنید را در یک کیف جداگانه در کنار خود داشته باشید . 

از هر چیز بگذریم غذای خانگی چیز دیگریست .در مسیر جاده رستوران هایی را انتخاب دارید که غذایشان مورد تایید است . اما پیشنهاد بهتر معمولا برای جاده درست کردن غذای خانگی آماده (ساندویچی شده ) است . چرا که خیالتان را از مشکلات مسمویت غذایی در طول جاده ای که خبری از درمانگاه نیست ،ا راحت تر می کند.

بزن بریم تو جاده


شما اکنون  آماده ی سفرید . سفر به خیر.

 شاد و سلامت باشید ...