از مهمترین نکاتی که یک ورزشکار باید به آن توجه کند تغذیه است که نقش تعیین کننده ایی برای بدن دارد . تغذیه مناسب اثرات خوبی بر روی بدن ورزشکار می گذارد . بدن انسان از نظر سن ، جثه و وضعیت بدنی متفاوت است و نیاز بدن هر انسان باید برحسب شرایط آن بدن تامین شود . یک ورزشکار برای اینکه انرژی کافی برای تمرینات ورزشی داشته باشد باید ترکیبات مناسبی از مایعات ، کربوهیدرات ، چربی و پروتئین را فراهم کند . 


مایعات : حدود 60% از وزن بدن انسان را آب تشکیل می دهد . بدن انسان نمی تواند آب را در خود نگه دارد ، پس شما باید آبی را که از طریق مختلف از دست می دهید را جبران کنید زیرا آب نقش تعیین کننده ایی تقریبا در تمامی واکنش های شیمیایی بدن دارد . طبق گفته ی پزشکان هر انسان باید روزی 8 لیوان آب بنوشد که این عدد در ورزشکاران باید بیشتر باشد . یک ورزشکار باید قبل از شروع ورزش ، حین انجام حرکات ورزشی و بعد از ورزش آب بنوشد . یک ورزشکار حین ورزش کردن آب از دست می دهد بخصوص اگر هوا گرم باشد تعریق بیشتر شده و آب بدن کمتر می شود پس باید دقت داشته باشد که آب جایگزین آب از دست رفته کند . کربوهیدرات : می توان گفت کربوهیدرات مهمترین منبع انرژی است . کربوهیدرات در مواد شیرین ، میوه ها ، نان ، غلات ، برنج و دیگر مواد غذایی وجود دارد . 60% ، 70% نیاز روزانه شما را کربوهیدرات تامین می کند .کربوهیدراتی که مصرف می کنید ، یا در عضلات تبدیل به گلیکوژن می شود یا این گلوکز مستقیما می سوزد و انرژی تولید می شود .این گلیکوژن یک ذخیره در دسترس انرژی برای عضله است تا در مواقعی که نیاز فوری به انرژی داشت از آن استفاده کند .اگر حین ورزش کردن بدن شما به اندازه کافی کربوهیدرات در دسترس نداشته باشد برای داشتن انرژی شروع به سوزاندن چربی و پروتئین می کند که این اتفاق باعث افت کارایی بدن می شود . چنانچه در روز بیش از یک ساعت فعالیت ورزشی دارید باید هنگام ورزش کربوهیدرات مصرف کنید . 
پروتئین : کسانی که ورزش می کنند به پروتئین بیشتر نیاز دارند . پروتئین در ، گوشت ، ماهی ، تخم مرغ ، لبنیات ، حبوبات و مواد غذایی دیگر وجود دارد . انرژی مورد نیاز روزانه بدن ما باید از طریق پروتئین تامین شود که حدود 12% تا 15% است

پروتئین مانند آب در بدن ذخیره نمی شود و اگر بدن نیازی به آن نداشته باشد یا آن را تبدیل به چربی می کند یا می سوزاند . 


ویتامین : می توان گفت ویتامین ها مواد حیاتی در بدن انسان هستند . ویتامین ها تقریبا در تمام کارکردهای بدن دخیل می باشند . ویتامین ها و مواد معدنی به عنوان مواد مغذی ضروری در نظر گرفته می شوند ، زیرا با هماهنگی ، صدها نقش را در بدن انجام می دهند . ویتامین ها به تقویت استخوان ها ، التیام زخم ها و به تقویت سیستم ایمنی شما کمک می کنند . آنها همچنین غذا را به انرژی تبدیل کرده و آسیب های سلولی را ترمیم می کنند . ویتامین B12 یک ویتامین حیاتی برای متابولیسم انرژی است .چربی : بدن ما برای انجام فعالیت های حیاتی و روزانه به مقدار کمی چربی نیاز دارد ولی مصرف بیش از حد چربی موجب افزایش احتمال بیماری های قلبی و انواع سرطان ها و مشاکل دیگر می شود . چربی ها به دو دسته تقسیم می شوند ؛ چربی های اشباع شده با منشا حیوانی : گوشت ، تخم مرغ ، کره ، شیر و لبنیات می باشد . چربی های غیر اشباعی از مواد غذایی با منشا گیاهی .

وقتی استراحت میکنید یا فعالیت کمی انجام میدهید بدن شما بیشتر انرژی مورد نیارش را از سوزاندن چربی بدست میاورد و وقتی میزان فعالیت بدنی و ورزشی را افزایش میدهید بدن بیشتر از کربوهیدرات برای تامیت انرژی استفاده میکند.